مراسم سالانه 2013- 17 نوامبر 2013

گزارشی از برنامه سالانه بنیاد نوامبر 2013 به قلم رضا بهرنگ

نه این برف را سر باز ایستادن نیست
احمد شاملو
باردیگر به گردهمایی بنیاد ژاله اصفهانی دعوت شدیم,به ششمین سالگرد خاموشی ژاله ,و بنیاد او چونان سالیان پیش ثابت کرد که ژاله هیچگاه خاموشی نخواهد گرفت و همچنان زنده است.
ناهید مجری صمیمی مراسم را افتتاح میکند, اواعلام میدارد که کوشش همکارانش پایه کذار این برنامه فرهنگیست و با شعر شکوه شادمانه  و صدای گرم ژاله حضور او را تماشاگران برنامه بخوبی احساس میکنند.
  بدون اعلام برنامه هنرمندانی که در سال پیش از بین مان رفتند ,خود بخوبی حاکی از اعلام آنچه   بود که برنامه گذاران در پی ان بودند
بنا به تصمیم هیئت مدیره بنیاد یکی از آنان را که محمد زهرایی از بنیانگذازان انتشارات نیل را که سوابقی چون نشر اثاری بزرگ چون دون کیشوت را در پرونده خود دارد را به معرفی گذاردند.
پس از ان هادی شفیعی با چهره و صدای گرم به صحنه امد تا وحید کشاورز را به عنوان مجری و مسئول برنامه شاعران جوان معرفی نماید.
وحید خواند:
پدرم خواست که فرزند مطیعی باشم
شعر پیدا شد و من انچه نباید شده ام
او خواست و نظر ژاله را با معرفی شاعران جوان اعلام داشت
پریناز فهیمی چند شعر بنامهای وداع و حلاج و دیدار خواندو گفت
میدان ازادی دورت بگردم
و باز اعلام داشت
هزار باردیگر هیچ چراغ نیم سوزی جای ماه اول برج را نمی گیرد
بعد از او صبا زواره ایی دو شعر اجرا نمود این اولین باری بود که شاعر جوانی را می دیدیم که شعرش را نخواند و اجرا کرد تا نواوری خود را در هنر شعر فارسی به رخ بکشد.
کسی می میرد
کسی که هر روز می میمیرد
او با تکرار ان در صدد بود که از اطراف خود اگاه باشیم تا بدانیم که کسانی هستند که هر روز میمیرد و در کنار و نزدیک ماست. او با نفشه تهران بزرگ صحنه را ترک کرد.
وحید کشاورز میخواند
زین مدرسه  نطلب درس و مشق را
فرزند را عشق بیاموز و دگر هیچ
وحید خانم صبا نثاری را به صحنه میخواند
نثاری شعر آنتیگونش را خواند او در شعرش غم سنگین از دست دادن عزیزان را به تصویر میکشد که یادشان هیچگاه از دل و جانمان به فراموشی سپرده نخواهد شد.
وحید گفت
فاجعه تنها انفجار هسته ایی نیست، شعری ست که قرار نیست برای کسی سروده شود
وبعد از ان پویا سره پا به صحنه میگذارد
پویا بی شک هنرمندی تواناست او قبل از انکه شاعر باشد,نقاش هنرمندیست,او شعر میخواند ولی در واقع با شعرعایش نقاشیهایش را ترسیم میکند. شعر او تصویرهایی در ذهن میسازند که هم کلمه است و بیشتر تصویر. و همه اینها سرمایه های بنیاد ژاله اصفهانیند بنیاد بخود و باید بخود ببالد کد در اجرای وثیت ژاله چیزی کم نگذاشته است و این همان بود که او همواره به ان امید داشت و ارزو میکرد.
متاسفم که نمی توانم کم بنویسم چون این برنامه کم و مختصر نبود هر گوشه اش به تنهایی برنامه کاملی بود افسوس که هر ساله است و میبایست تا سال دیگر منتظر اجرای دیگری باشیم در این برهوت فرهنگی و این رگهای خشک برنامه هایی از این دست میتواند خونی تازه در رگهای تشنه اهل ادب وفرهنگ دوستان باشد.
هنوز از شوق شعر پویا خارج نشده بودیم که میرزا اقا عسگری (مانی)  را به صحنه فرا خوانند. او چنان از ژاله گفت که گویی در نزد ماست او ژاله را شاعری بزرگ و بانوی شعر تبعید ایرانیان نامید و با خاطره ایی طنز و بسیار شیرین او را ستود و با خواندن قسمتی از کتابش . همچنین دو شعر بسیار شنیدنی هنر و استعداد خود را به رخ شاعران جوان کشید.
بعد از تنفسی کوتاه گروه رقص اختامار به هنرنمایی پرداختند و بسیار زیبا و موزون موزیک ارمنی را یا رقص خود در امیختند.
دو شاعر نوجوان که گویی با بنیاد ژاله قصد رشد و شکوفایی دارند به شعر خوانی پرداختند گلناز و شایان شعرهایشان را خواندند.
گلناز شعری برای شب یلدا خواند و این شب را شب روشنایی آتشها معرفی کرد و شایان خوش طینت او نشتن و سکوت را بی صدایی ندانست و انفجار مهیب بغضش را تصویر کرد و ایستادن را به دوباره نشستن بغهای بیروح و زل زدن بر ان ترجیح داد.
برای اعلام برندگان مسابفه شعر سالیانه بنیاد ژاله اصفهانی اماده شدیم نفر اول سعید احمد پور از سبزوار جایزه اول را به خود اختصاص داد
نفر دوم خانم پونه نیکویی از بندر انزلی  و  باردیگر پویا سره اشعارش را به تصویر در اورد و چه زیبا و باشکوه و جذاب میخواند و پر احساس شعرهایش چونان حرکت قلمی استکه به اندوخته رنگ های الوانی میزند و بروی پرده نقاشی از ان جان میسازد. بی شک تاثرش مدتها در احساس و ذهن ادمی خواهد ماند
هادی خرسندی به صحنه امد. خرسندی هیچگاه نیاز به جمله ندارد او با ادای کلمات نیز قادر است سالنی که بیش از 300 نفر را در خود جای داده را به هیجان اورد. او انگاه که شعر گیاه وحشی کوه ژاله را خواند با احساسی ژرف ثابت نمود هنرمندی بسیار تواناست
در پایان هنرمندان موسیقی با رهبری دکتر پیمان حیدریان شبی شکوهمند را که بی شک میتوان و بی اغراق  گفت که صفحه زرینی  از کتاب پر زرق و برق ادبیات فارسی زبانان است را تزیین و به پایان رساندند.
  می بایست به دست اندرکاران و مجریان  هیئت مدیره بنیاد ژاله اصفهانی درود فرستاد که چون سالیان پیش باز و دوباره ,بهتر و زیبا تر به این مهم همت گماشته اند.اگر ایرادهای این برنامه هزار بود یک حسنش ان بود که هنوز بر این بستر خشک فرهنگی می بارد
نه این برف را سر باز ایستادن نیست.

رضا بهرنگ

اعلام نتایج مسابقه شعر بنیاد ژاله 2013

با سپاس از تمامی شرکت کنندگان و دوستانی که یاریمان کردند، برگزیدگان مسابقه شعر جوان سال 2013 بنیاد ژاله اینچنین است:

 1. سید سعید احمدپور
 2. پونه نیکویی
 3. پویا سره

با تشکر - هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی

اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی - 17 نوامبر 2013

اسامی زیر، برگزیدگان مرحله اول هیات داوران بدون هیچ ترتیبی هستند:

 • صبا زواره ای
 • شیوا قدیری
 • پویا سره
 • پیام جهانگیری
 • سید سعید احمدپور
 • سهیل نصرتی
 • سارا دهقانی
 • ثنا نصاری
 • پونه نیکویی
 • پری ناز فهیمی

برندگان اول تا سوم بعد از اعلام در مراسم امروز بنیاد، در همین صفحه بنیاد معرفی خواهند شد.

با تشکر - هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی

اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی

اسامی هیات داوران بنیاد برای پنجمین دوره مسابقه شعر ژاله اصفهانی به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:
سپیده جدیری، اسماعیل خویی، هادی شفیعی، عنایت فانی، احمد کریمی حکاک و امیر حسین نیکزاد.

ضمنا فرصت ارسال اشعار برای شاعران جوان تا تاریخ 17 اکتبر 2013 ( 25 مهر ماه 1392) تمدید شده است.

2013 فراخوان مسابقهء شعر ژاله اصفهانی

بنیاد ژاله اصفهانی امسال هم برای پنجمین سال پی در پی، مسابقهء "جایزه شعر ژاله اصفهانی" را برگزار می کند. تشویق و حمایت از شاعران جوان فارسی زبان یکی از اهداف بنیاد است.

اهداف مسابقه

هدف از این مسابقه مثل سالهای گذشته فراهم کردن امکانی برای آشنایی بیشتر شاعران جوان فارسی زبان در ایران ، افغانستان و تاجیکستان و در کشورهای دیگر با همدیگر و شناساندن شعر آنها به فارسی زبانان شعر دوست است . در چهار سال گذشته بنیاد به ویژه در این زمینه موفق بوده است. مقر بنیاد در شهر لندن است و شاعر برگزیدۀ گروه داوران، با هزینه بنیاد برای شرکت در مراسم ویژه ی دریافت جایزه به این شهر دعوت خواهد شد.

شرایط شرکت در مسابقه
 • آثار ارسالی باید در ساختارهای کلاسیک و مدرن شعر فارسی باشد.
 • سن شرکت کنندگان تا روز 31 شهریور 1392 معادل 22 سپتامبر 2013 نباید از سی سال بیشتر باشد
 • آثار ارسالی باید شامل ده نمونه از اشعار شاعر باشد.
 • آثار باید تا تاریخ 22 سپتامبر 2013 برابر با 31 شهریور 1392 به دبیر خانه بنیاد ژاله به ایمیل javanan2013@jalehesfahani.com رسیده باشد.
 • آثار ارسالی باید حتما به فارسی تایپ شده و به صورت فایل پی دی اف ارسال شود.
 • ذکر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس محل سکونت لازم می باشد.
 • شرکت کنندگان می‌توانند در صورت تمایل یک قطعه عکس نیز ارسال کنند.
چگونگی داوری و گروه داوران
 • آثار در دو مرحله بررسی خواهند شد و اسامی ده نفر که به مرحله نهایی راه پیدا می کنند از طریق تارنمای بنیاد به اطلاع خواهد رسید.سپس در مرحله دوم اسامی برندگان نهایی اعلام می شود.
 • چنانچه آثار دریافتی فقط در قالب کلاسیک و یا مدرن باشد داوری در دو بخش جداگانه انجام خواهد شد.
 • بررسی آثار بر اساس معیارهای شعر کلاسیک و مدرن با نظر گروه داوران وبا رای اکثریت آنان انجام خواهد شد.
 • اسامی هیات داوران بنیاد برای پنجمین دوره مسابقه شعر ژاله اصفهانی به زودی اعلام خواهد شد. ·
 • در تاریخ اول نوامبر 2013 برابر با 10 آبان 1392 اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی اعلام خواهد شد و در تاریخ 17 نوامبر 2013 برابر با 26 آبان 1392 در شهر لندن و در سالن اجتماعات دانشگاه سواس ضمن برگزاری مراسم ویژه از نفرات برتر تقدیر خواهد شد.
 • جایزه نفر برتر شامل لوح تقدیر وکلیه هزینه های سفر و اقامت یک هفته ای برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن است.
 • جایزه نفرات دوم و سوم این مسابقه شامل لوح تقدیر و دعوت نامه از طرف بنیاد برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن- به هزینه شخصی برندگان- است.
 • تمامی علاقمندان و نشریات چاپی و الکترونیکی که فراخوان شعر بنیاد ژاله اصفهانی را اطلاع رسانی نمایند از حامیان این جایزه محسوب شده و از آنان قدر دانی خواهد شد.

بنیاد ژاله اصفهانی
29 تیر 1392 برابر با 20 ژونیه 2013

استفاده از مطالب این پایگاه، با ذکر منبع کاملا آزاد می باشد.

ابیورد سافت طراح و توسعه دهنده فنی وب سایت