گزارش کوتاهی از برنامه سالانه بنیاد به روایت رضا بهرنگ - 19 ژانویه 2013

بعد پنج سال که از وصیت ژاله اصفهانی بر بها دادن و اجر گذاشتن بر شاعران جوان پارسی زبان میگذرد, بنیاد او نشان داد که با موفقیت بسیار به این مهم دست یافته و کوشیده است از جای جای جهان جوانان را حول محور فرهنگ و زبان پارسی گرد هم آورد.
در شبی سرد پنجمین جشن سالیانه بنیاد در لندن برگزار شد.
به شیوه معمول , مجری صمیمی و بی آلایش جشن, ناهید افضلی ,ضمن خیر مقدم به میهمانان عزیز, برنامه را به بیژن پور بهنام می سپارد تا در مورد محمد جان شکوری سخنرانی نماید, و این حرکت یکی از نمونه های بارز از اتصال جزایر منفصل در زبان و فرهنگ پارسی است
بعد از آن یادی از در گذشتگان ادب و فرهنگ در فاصله سال گذشته با اسلاید به نمایش گذاشته می شود.
صدای گرم و شعرخوانی هادی شفیعی مراسم را جذابتر می سازد او مسئول بخش شاعران جوان در بنیاد است. در قسمت اول از فاطمه شمس و پویا سره دعوت می کند که شعر خوانی کنند. فاطمه شمس می خواند: چک چک چکید خون تو از دستهایشان ...
پویا سره نیز نشان داد از آینده ای شایسته و در خور در شعر پارسی این مزر و بوم برخوردار خواهد بود. بعد از آن فروتن پرند به توضیح آنچه اهداف بنیاد بود پرداخت و آنچه به انجام رسانیده اند را بر شمرد و این مهم را تنها در نتیجه تلاش و همکاری و همدلی و علاقه وافر عزیزانی بر شمرد که با عشق به فرهنگ و ادب پارسی در بنیاد ژاله اصفهانی به کاری بسیار دشوار در سالیان گذشته همت گمارده اند.
نام این عزیزان بر پرده نمایش بود. بانوان روح انگیز شیرانی پور و ناهید افضلی و مرصع صفایی استنسفیلد و فرح عباسی در بخش آرشیو تلاشی ستودنی را در این پنج سال از خود نشان داده اند
فروتن شعر بیاد ماندنی ژاله را می خواند و پس از آن فیلمی از او با شعر جاودانه اش را می بینیم
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد
-----------------------------
رقص زیبای زیبا تبریزی با گروه اهورا پایان بخش قسمت اول برنامه است. دربخش تنفس همه مدعوین برنامه برگزار شده بنیاد را خوب ارزیابی می نمودند.
در قسمت دوم بار دیگر هادی شفیعی را برای اعلام برندگان امسال به صحنه می خوانند از سوی هییت داوران سپیده جدیری با ارسال ویدیویی آرزو میکند تا روزی فرا رسد که همگی فقط برای انسانها و انسانیت بسرایند پس از آن از عنایت فانی دعوت بعمل می آید که تا به نمایندگی از هییت داوران هدیه نفر اول را که لوح تقدیر و مبلغ نقدی هزار پوند است را تقدیم کند و برنده کسی نیست جز فاطمه شمس.
دو شاعر جوان دیگررا نیز به صحنه می خوانند ماندانا مشایخی در اولین جلسه بنیاد نیز شعر خوانده بود و دیگری شاعر جوان و بسیار پر احساس افغان رضا محمدی مصداق دیگری از اتصال جزایر منفصل در ادب و زبان پارسی. از نکات حائز اهمیت حضور دو نوجوان به نام های صهبا اکبر و شایان خوش طینت بود. صهبا متولد لندن است ولی به زیبایی و شیرینی به زبان مادریش صحبت کرد و شایان نشان داد اوایل راه شاعری را با نشانی از درستی و انتخابی صحیح به نمایش می گذارد
ناهید افضلی قطعه ایی طنز از هارون یوسفی را میخواند تااینگونه او را به صحنه دعوت کند و بعد از آنست که هارون شب ، سردی ، انفصال و هجر و دوری و غربت و هزاران دیگر را به طنز می گویدو می خنداند و می گوید
خیزید که دزدان در دروازه را بردند
دروازه و هم قفلک دروازه را بردند
در پایان مجری صمیمی برنامه شب خوشی را برای همه آرزو میکند و از جانب تمامی اعضای بنیاد از حضورشان تشکر می کند و پایان برنامه را به گروه موسیقی محلات عجم می سپارد و این گروه به زیبایی هر چه تمامتر موسیقی خود را به نمایش می گذارند

لازم به ذکر است که در سالن انتظار نمایشکاه کوچکی نیز از یکی از عکاسان جوان برگزار گردید و عکسهای مانی گلنازی از بندر انزلی به مذاق بازدید کنندگان بسیار خوش آمد بی هیج بزرگنمایی و شائبه ایی تک تک حضار با دلی شاد و سپاسی در خور از زحمت و همکاری و کوشش دست اندرکاران بنیاد ژاله اصفهانی و تبریک و خسته نباشید به آنان سالن را ترک می گفتند.
بنیاد ژاله اصفهانی امسال نیز چونان هر سال در اتصال این جزایر منفصل ادب و فرهنگ پارسی شایستگی خود را به ثبت رسانید
با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر آنان.

برگزیدگان فراخوان شعر ژاله 2012 - 19 ژانویه 2013

خوش حالیم که توانستیم با تشویق ها و حمایت های شما ادب دوستان و دوستداران فرهنگ فارسی، چهارمین دوره مسابقه شعر ژاله را برگزار کنیم.
راهی که در آن تمام تلاش و سعی گردانندگان بنیاد بر این است که قدمی هر چند کوچک اما استوار برداریم تا بتوانیم راهنما و یار علاقمندانی شویم که شعر دغدغه روزگارشان است. شعری که از نفس انسانی بر می خیزد و برای انسان سروده می شود.
لازم می دانیم از همه جوانانی که با علاقه و اشتیاق برایمان شعر فرستادند، به ما اعتماد کردند و پشت گرمی مان بودند سپاس گزاری کنیم. تاکید می کنیم این مسابقه شعر معیاری برای اندازه گیری آن نیست تنها بهانه و فرصتی است برای شنیدن و شنیده شدن، برای دوستی و آشنایی و برای اینکه دستهای اعتماد یکدیگر را بفشاریم و به غرور و انحصار و ادعا پوزخندی بزنیم و جایی برای آویختن قبای ژنده مان حتی در این شب تیره بیابیم.

هیات داوران بنیاد ژاله اسامی برگزیدگان چهارمین دوره شعر ژاله اصفهانی را به شرح زیر اعلام می کند:

 1. فاطمه شمس
 2. نیما فرقه
 3. علیرضا بدیع
در پایان سپاس ویژه هیات داوران از شاعران زیر اعلام میشود:
فاطمه اختصاری، رسول پیره، پویا سره و محسن عاصی.

هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی

حضور مجازی سپیده جدیری از اعضای هیات داوران در برنامه بنیاد
اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی - 28 دسامبر 2012

دوستان و دوستداران بنیاد ژاله اصفهانی
با درود به همه شما
سپاس که همچون همیشه با پیام های محبت آمیز و جملات دلگرم کننده یاری مان کردید و با پوزش بسیار بابت تاخیر زیادی که در اعلام نتایج بخش اول مسابقه شعر امسال داشتیم. با امید به اینکه عذرخواهی ما را در این تاخیر برنامه پذیرفته باشید، اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی مسابقه شعر سال 2012 به آگاهی تان می رسد و اسامی نهایی هم در روز 19 ژانویه همزمان با برگزاری مراسم اعلام خواهد شد. لازم به ذکر است که اسامی زیر نام های مشترکی هستند که از بین لیست داوران انتخاب شده اند. به این معنی که دوستان زیادی قابلیت و توانایی بالایی داشتند اما در میان لیست داوران مشترک نبوده اند. اسامی زیر از نظر همه داوران افراد برگزیده این مرحله به ترتیب حروف الفبا هستند:

 • فاطمه اختصاری
 • رویا باقری
 • علیرضا بدیع
 • آزاده بشارتی
 • رسول پیره
 • پویا سره
 • فاطمه شمس
 • محمدرضا طاهری
 • محسن عاصی
 • نیما فرقه

همچنین هیات داوران بنیاد، در قسمت خارج از مسابقه از شاعران زیر جهت شرکت در این مسابقه تقدیر و تشکر به عمل می آورد:
ساجده جبارپور، الهام حیدری، آناهیتا رضایی، امیرعلی سلیمانی، معصومه ضیایی، علی فردوسی، طاهره کوپالی، محمدحسین ملکیان، مجید موسوی، عزیز مهدی، امان الله میرزایی، بابک نبی

در خاتمه بنیاد ژاله از همه شرکت کنندگان در مسابقه شعر سال 2012 سپاس گزاری می کند.
بنیاد ژاله اصفهانی

اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی - 4 نوامبر 2012

بنیاد ژاله اصفهانی به اطلاع کلیه دوستان و شرکت کنندگان در فراخوان شعر امسال می رساند که برنامه نوامبر بنیاد به دلیل تداخل ایجاد شده و با رای اکثر اعضای بنیاد به روز 19 ژانویه مصادف با 30 دیماه 1391 به تعویق افتاد. از همه شما بابت این تاخیر پوزش می خواهیم و به همین علت اعلام اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی مسابقه شعر نیز به عقب افتاد. امیدواریم اسامی مرحله اول ظرف چهار هفته آینده اعلام شود.
با سپاس از شکیبایی همه شما
بنیاد ژاله اصفهانی

اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی

اسامی هیات داوران بنیاد برای چهارمین دوره مسابقه شعر ژاله اصفهانی به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:
محمدجواد آسمان، سپیده جدیری، اسماعیل خویی، هادی شفیعی، عنایت فانی، لعبت والا، شاداب وجدی.

ضمنا فرصت ارسال اشعار برای شاعران جوان تا تاریخ 15 اکتبر 2012 ( 24 مهر ماه 1391) تمدید شده است.

2012 فراخوان مسابقهء شعر ژاله اصفهانی

بنیاد ژاله اصفهانی خشنود است به اطلاع برساند که به دنبال اجرای یکی از اهداف بنیاد در تشویق و حمایت از شاعران جوان فارسی زبان، برای چهارمین سال پی در پی، مسابقهء "جایزه شعر ژاله اصفهانی" را برگزار می کند.

اهداف مسابقه

بنیاد ژاله اصفهانی امیدوار است که این حرکت بتواند قدمی هرچند کوچک در شناخت و گفتمان نسل ها و هموندانی ازکشورهای متفاوت باشد. بنیاد با نگاهی فراملی خواهان شرکت شاعرانی از ایران، افغانستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای فارسی زبان و نیز فارسی زبانان خارج از این کشورها می باشد.
در سه سال گذشته این مسابقه فرصت مناسبی فراهم کرد تا شاعران و علاقمندان و جریان های ادبی و فرهنگی با هم بیشتر آشنا شوند . با توجه به اینکه بنیاد ژاله در شهر لندن مستقر است، از سراینده برگزیده گروه داوران، دعوت خواهد شد تا با هزینه بنیاد در مراسم ویژه ی دریافت جایزه در لندن حضور یابد.
هم چنین برای نفرات برگزیده دوم و سوم نیز لوح تقدیر به همراه دعوت نامه برای حضور در مراسم بنیاد در لندن ارسال خواهد شد

شرایط شرکت در مسابقه
 • آثار ارسالی باید در ساختارهای کلاسیک و مدرن شعر فارسی باشد.
 • با توجه به هدف اصلی این مسابقه شرط سنی شرکت کنندگان در مسابقه سی سال و یا کمترمی باشد. (ملاک سی سالگی روز 22 سپتامبر است)
 • آثار ارسالی باید شامل ده نمونه از اشعار شاعر باشد.
 • آثار باید تا تاریخ 15 اکتبر 2012 ( 24 مهر ماه 1391) به دبیر خانه بنیاد ژاله به ایمیلjavanan2012@jalehesfahani.com رسیده باشد.
 • آثار ارسالی باید حتما به فارسی تایپ شده و به صورت فایل PDF و یا تصویر (JPEG) ارسال شود.
 • ذکر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس محل سکونت لازم می باشد.
 • شرکت کنندگان می‌توانند در صورت تمایل یک قطعه عکس نیز ارسال کنند.
چگونگی داوری و گروه داوران
 • آثار در دو مرحله بررسی خواهند شد و اسامی ده نفر که به مرحله نهایی راه پیدا می کنند از طریق تارنمای بنیاد به اطلاع خواهد رسید.سپس در مرحله دوم اسامی برندگان نهایی اعلام می شود.
 • .چنانچه آثار دریافتی فقط در قالب کلاسیک و یا مدرن باشد داوری در دو بخش جداگانه انجام خواهد شد.
 • بررسی آثار بر اساس معیارهای شعر کلاسیک و مدرن با نظر گروه داوران وبا رای اکثریت آنان انجام خواهد شد.
 • اسامی هیات داوران بنیاد برای چهارمین دوره مسابقه شعر ژاله اصفهانی به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر است:
  محمدجواد آسمان، سپیده جدیری، اسماعیل خویی، هادی شفیعی، عنایت فانی، لعبت والا، شاداب وجدی.
 • در تاریخ اول نوامبر 2012 (11 آبان 1391) اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی اعلام خواهد شد و در تاریخ 26 نوامبر2011 (4 آذر 1390) در شهر لندن و در سالن اجتماعات دانشگاه سواس ضمن برگزاری مراسم ویژه از نفرات برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.
 • جایزه نفر برتر شامل لوح تقدیر وکلیه هزینه های سفر و اقامت یک هفته ای برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن است. (سال گذشته شاعر جوان امیر حسین نیکزاد این جایزه را دریافت کرد و در برنامه سالانه بنیاد در لندن شرکت داشت).
 • جایزه نفرات دوم و سوم این مسابقه شامل لوح تقدیر و دعوت نامه از طرف بنیاد برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن- به هزینه شخصی برندگان- است.
 • تمامی علاقمندان و نشریات چاپی و الکترونیکی که فراخوان شعر بنیاد ژاله اصفهانی را اطلاع رسانی نمایند از حامیان این جایزه محسوب شده و از آنان قدر دانی خواهد شد.

بنیاد ژاله اصفهانی
تیر 1391

استفاده از مطالب این پایگاه، با ذکر منبع کاملا آزاد می باشد.

ابیورد سافت طراح و توسعه دهنده فنی وب سایت