مراسم سالانه 2011 - 26 نوامبر

گزارش کوتاهی از برنامه سالانه بنیاد

چهارمین برنامه سالانه بنیاد و سومین جشنواره "جایزه شعر ژاله اصفهاانی" در دانشگاه لندن (مدرسه مطالعات آفرقائی و خاور میانه SAOS) در روز شنبه 26 نوامبر 2011 (5 آذر 1390) با حضور بیش از 250 نفر مدعوین برگزار شد.
قسمت اول برنامه به گرامیداشت خانم لعبت والا شاعر توانا ومحبوب مقیم لندن اختصاص داشت. هادی خرسندی و مسعود بهنود به معرفی لعبت و شعر او پرداختند و سپاس همگان را از او و کارهایش ابراز داشتند (بزودی بخش هائی از سخنان آنان روی این وب سایت خواهد آمد) . سیمین بهبانی شاعر بزرگ ایران نیز که نتوانسته بود شخصاً حضور یابد پیامی فرستاد که در این قسمت می توانید بشنوید. سپس خانم والا چند شعر خود را برای حاضران خواند و با اقبال و تشویق بسیار آنان روبرو شد.

پیام سیمین بهبهانی از زبان خودش


پیام سیمین بهبهانی برای بزرگداشت لعبت والادر بخش دوم برنامه، گزارش هیئت داوران در مورد سومین سال "جایزه شعر ژاله اصفهانی"، شرکت کنندگان و برندگان توسط آقای هادی شفیعی دبیر هیئت داوران ارائه شد که مشروح آن در زیر آمده است. سپس برنده جشنواره سال گذشته (2010)، آقای امیر حسین نیکزاد، که خوشبختانه توانسته بود برای شرکت در جشنواره امسال ودریافت جایزه خود از ایران به لندن سفرکند معرفی شد و جایزه ایشان توسط خانم والا، عضو هیئت داوران، به وی داده شد. آقای نیکزاد چند شعر خود را برای حاضران خواند که با دست زدن های فراوان حاضران مورد استقبال قرار گرفت (در چند روز آینده قسمت هائی از این شعرخوانی را در همین جا میتوانید ببنید).

در بخش سوم برنامه، دو شاعر افغان از خاطرات خود از ژاله اصفهانی و کمک ژاله به شعر نو دری در افغانستان گفتند و تعدادی از سروده های خود را برای شرکت کنندگان خواندند و مورد مهر وتشویق آنان قرار گرفت. در این بخش بنا بود فیلم کوتاه لسان الغیب که با سخاوت تمام توسط توسط فستیوال فیلم های ایرانی در ممالک متحده بریتانیا (UKIF) در اختیار بنیاد قرار گرفته بود پخش شود، که متاسقانه به دلیل مشکلات فنی میسر نشد. بنیاد از UKIF سپاس فراوان دارد.

در بخش آخر برنامه آقای جمشید رضائی و گروه نغمه موسیقی دلپذیری را با شعرهائی از لعبت والا و ژاله اصفهانی ارائه دادند که بسیار مناسب برنامه و مورد استقبال حاضران قرار گرفت. سپس آقای هادی خرسندی برنامه طنزی را که به نظر می رسید تماماً فی البداهه است، و تسلط و تبحر بی نظیرایشان را در این رشته هنری نشان میدهد، اجرا نمودند که حسن ختامی بر جشنواره امسال بنیاد بود. بخشهائی از کار این هنرمندان پس از گرفتن اجازه از آنان به زودی در این وب سایت خواهد آمد.

بیانیه هیات داوران

هم لحظه‌های گریه هم لبخند شیرین اند
لبهای تو هر وقت می‌خواهند شیرین اند
هر میوه فصلی دارد اما گونه های تو
از اول نوروز تا اسفند شیرین اند

امیرعلی سلیمانی – تهران


هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی پس از بررسی دقیق اشعار رسیده به دبیرخانه مسابقه شعر و با تبادل نظرفراوان برای این دوره برنده ای به عنوان نفر اول معرفی نمی کند.

از اصلی‌ترین علت‌های نداشتن برگزیده اول نبودن تنوع موضوعی و تنوع در قالب شعرها و ضعف‌های تکنیکی و محتوایی کلیت آثار رسیده است. بسیاری از شاعران جوانی که اشعار برجسته و خوبی هم داشتند متأسفانه بعضی شرایط شرکت در مسابقه را رعایت نکرده بودند که این عدم تناسب در بیشتر آثار ارسالی باعث این نتیجه شد.

با این حال هیات داوران بنیاد به خاطر بعضی نمونه‌های برجسته که در تعدادی از اشعار رسیده وجود داشت، اما نمی‌شد شاعران شان را به عنوان برنده انتخاب کرد همچنین رعایت زیبائی های شعری و فنون ادبی و ساختار مناسب این نمونه ها، تصمیم به اعلام لیست کوتاهی از منتخبین گرفت.

انتخاب این اسامی در جهت تشویق شاعران جوان شرکت کننده در مسابقه شعر است و بنیاد با تماس با این جوانان از آنان خواهد خواست با تلاش و پیگیری بیشتر و تصحیح بعضی اشعار ارسالی شان، کارهای بهتری برای سال‌های آینده بفرستند. همچنین نفرات اعلام شده مشروط به تجدید نظر و تصحیح بعضی آثارشان و رعایت تنوع قالب‌های شعری نو و کلاسیک به عنوان برگزیدگان مرحله اول فراخوان سال آینده محسوب خواهند شد که در کنار سایر منتخبین به مرحله دوم داوری راه پیدا خواهند کرد.

این انتخاب و اعلام نتیجه به معنی داشتن ضعف فراوان یا نفی آثار عزیزان شرکت کننده نیست بلکه تشویقی بر تلاش و پیگیری و به ثمر رساندن است و بر همگان آشکار است که داوری شعر فارسی گذشته از اصول بدیهی و قواعد اصلی آن امری نسبی و سلیقه ای است.

هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی امید دارد که دوستان اعلام شده و باقی عزیزانی که نامشان در لیست منتخبان امسال نیست همچنان به دوستی خود با ما ادامه دهند و هدف اصلی این مسابقه که تشویق ، انگیزه و تفکر است را برآورده کنند.

اسامی منتخبان:
حسن توکلی
حسنا محمدزاده (کاشانی)
مصطفی توفیقی
سودابه مهیجی
صالح دروند
وحید طلعت
هدی وحدت خواه
مینا نمازی
پیمان طالبی
شکوفه جباری
سمانه اسدی
مصطفی قائم مقامی


با سپاس - 26 نوامبر 2011

اطلاعیه: مسابقه شعر 2011

به اطلاع کلیه شاعران شرکت کننده در فراخوان مسابقه سال 2011 می رساند که به دلیل تمدید مهلت ارسال آثار، برندگان امسال طی یک مرحله انتخاب خواهند شد و اسامی برندگان نهایی در روز 26 نوامبر 2011 همزمان با برگزاری مراسم در دانشگاه مطالعات شرقی سواس اعلام خواهد شد.
با سپاس از همکاری یکایک شما عزیزان

اطلاعیه جدید در مورد فراخوان مسابقه شعر ژاله 2011

زمان ارسال آثار تا آخر شهریور 1390 تمدید شده است. برای اطلاعات بیشتر به متن فراخوان مراجعه نمایید.

سومین فراخوان سالانه شعر بنیاد ژاله اصفهانی

بنیاد ژاله اصفهانی به دنبال پیشبرد خواسته های آن زنده یاد در تشویق و حمایت از شاعران جوان فارسی زبان، برای سومین سال پی در پی، مسابقه ای با نام "جایزه شعر ژاله اصفهانی" برگزار می کند.
اهداف مسابقه
بنیاد ژاله امیدوار است که این حرکت بتواند قدمی هرچند کوچک در شناخت و گفتمان نسل ها و هموندانی ازکشورهای متفاوت باشد. بنیاد با نگاهی فراملی خواهان شرکت شاعرانی از ایران، افغانستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای فارسی زبان و نیز فارسی زبانان خارج از این کشورها است.
در دو سال گذشته این مسابقه فرصت مناسبی فراهم کرد تا اشخاص علاقمند و جریان های ادبی و فرهنگی داخل وخارج از ایران با هم بیشترآشنا شوند .
با توجه به اینکه بنیاد ژاله در شهر لندن مستقر می باشد، سراینده برگزیده گروه داوران، دعوت خواهد شد تا با هزینه بنیاد در مراسم ویژهء دریافت جایزه در لندن حاضر شود. هم چنین برای نفرات برگزیده دوم و سوم نیز لوح تقدیر به همراه دعوت نامه برای حضور در مراسم بنیاد در لندن ارسال خواهد شد.
شرایط شرکت در مسابقه
 • آثار ارسالی باید در ساختارهای کلاسیک و مدرن شعر فارسی باشد.
 • با توجه به هدف اصلی این مسابقه شرط سنی شرکت کنندگان در مسابقه سی سال می باشد .
 • آثار ارسالی باید شامل ده نمونه از اشعار شاعر باشد
 • آثار باید تا تاریخ 22 سپتامبر 2011( 31 شهریور 1390) به دبیر خانه بنیاد ژاله به ایمیلjavanan@jalehesfahani.com رسیده باشد
 • آثار ارسالی باید حتما به فارسی تایپ شده و به صورت فایل PDF و یا تصویر (JPEG) ارسال شود.
 • ذکر نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و آدرس محل سکونت کاملا ضروری می باشد
چگونگی داوری و گروه داوران
 • آثار در دو مرحله بررسی خواهند شد و اسامی ده نفر که به مرحله نهایی راه پیدا می کنند از طریق تارنمای بنیاد به اطلاع خواهد رسید.سپس در مرحله دوم اسامی برندگان نهایی اعلام می شود.
 • بررسی آثار بر اساس معیارهای شعر کلاسیک و مدرن به تعبیرگروه داوران وبا رای اکثریت آنان انجام خواهد شد
 • اسامی هیات داوران که شامل شاعران و منتقدان ادبی می باشند متعاقبا اعلام خواهد شد
 • در تاریخ اول اکتبر 2011 (9 مهر 1390) اسامی راه یافتگان به مرحله نهایی اعلام خواهد شد و در تاریخ 26 نوامبر2011(5 آذر 1390) در شهر لندن و در سالن اجتماعات دانشگاه سواس ضمن برگزاری مراسم ویژه از نفرات برتر تقدیر به عمل خواهد آمد.
 • جایزه نفر برتر شامل لوح تقدیر وکلیه هزینه های سفر و اقامت یک هفته ای برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن است.
 • جایزه نفرات دوم و سوم این مسابقه شامل لوح تقدیر و دعوت نامه از طرف بنیاد برای شرکت در مراسم سالیانه بنیاد در لندن- به هزینه شخصی برندگان- است
 • تمامی علاقمندان و نشریات چاپی و الکترونیکی که فراخوان شعر بنیاد ژاله اصفهانی را اطلاع رسانی نمایند از حامیان این جایزه محسوب شده و از آنان قدر دانی خواهد شد
علاقمندان به حمایت از این جایزه می توانند با مسئول هیات عامل بنیاد آقای فروتن پرند با ای میل
bonyad@jalehesfahani.com
تماس حاصل نمایند. از حامیان مالی جایزه در مراسم اعطاء جایزه، در تارنمای بنیاد و در رسانه ها قدردانی به عمل خواهد آمد

بنیاد ژاله اصفهانی

اردیبهشت 1390

استفاده از مطالب این پایگاه، با ذکر منبع کاملا آزاد می باشد.

ابیورد سافت طراح و توسعه دهنده فنی وب سایت