نگاهی به مراسم سالانه 2010

گزارش صوتی از مراسم شنبه 22 ژانویه 2011

معرفی شاعران جوان و برندگان مسابقه شعر بنیاد ژاله


غزل اول از امیرحسین نیکزاد

غزل دوم از امیرحسین نیکزاد

شعر سپید از مریم رحمانی

پیام گلرخسار شاعر بلندآوازه تاجیکستان درباره ژالهگزارش مشروح از مراسم سالانه بنیاد شنبه 22 ژانویه 2011

سومین برنامه سالانه بنیاد ژاله اصفهانی در روز شنبه 22 ژانویه 2011 با شعر"شکوه شادمانه" ژاله باپخش نوار صدای او شروع شد. این برنامه به دلیل اعتصاب دانشجویان در اعتراض به افزایش شهریه ها از نوامبر 2010 به تعویق افتاده بود.
پس از آن قطعهء صدا-تصویر ازجدید آنلاین (جدید مدیا) که توسط خانم بهار نوائی در باره فعالیتهای بنیاد ژاله اصفهانی تهیه شده بود به نمایش در آمد. در این قطعه داوطلبانی که کار دیجیتایز (اسکن) کردن آرشیو ژاله را پس از حدود سه سال کار مداوم به مرحله پایانی نزدیک کرده اند گزارشی از کارشان را ارائه دادند.همچنین دست اندر کاران دیگر از پیشرفت سایر کارهای بنیاد ازجمله دومین دورجایزه شعر ژاله اصفهانی صحبت کردند. سپس شاعر بزرک ونوپرداز ایران اسماعیل خوئی صحبت کوتاهی کرد و چند شعر خود را خواند.
قسمت بعدی قطعه تصویر و صدائی بود که از فرهیختگان فرهنگ وهنر ایران که در سالی که گذشت از میان ما رفتند یادی نمود. به دنبال آن دو جوان شاعر به نامهای وحید کشاورز و دنیا خوش سپهر که در کارگاه شعر بنیاد فعالیت دارند شعرهائی از خود و شرکت کنندگان در مسابقه جایزه شعر ژاله اصفهانی را قرائت کردند که نشان دهند زندگی دائم در حال نوزائی است. در بین این برنامه نقاشی های سه جوان نقاش از گالری آرین ایران نمایش داده شد. در حقیقت موضوع اصلی برنامه امسال بنیاد معرفی و تشویق کار جوانان بود. بعد از آن نوبت هادی شفیعی بود تا به عنوان دبیر هیئت داوران جایزه شعر ژاله اصفهانی گزارشی از چگونگی برگزاری مسابقه و شرکت کنندگان آن و رای داوران بدهند. قبل از آنکه رای داوران اعلام شود قطعه صدا- تصویری که خانم بهار نوائی از جدید آنلاین از هیئت داوران در رابطه با ژاله تهیه کرده بود پحش شد. سپس هادی شفیعی نام برندگان اول و دوم را به این شرح اعلام نمود:
نفر اول امیر حسین نیکزاد از کرج و نفر دوم مریم رحمانی از کرمانشاه.و شعرهائی از این شاعران را برای حاضران خواند. پس از این گزارش بنا بود پیامی از گلرخسار شاعر بلند آوازه تاجیکستان و شعری که وی به یاد ژاله سروده بود پخش شود که به دلیل مشکل فنی این کار میسر نشد. با پوزش از گلرخسار این پیام اینک در وب سایت بنیاد گذاشته شده و قابل شنیدن است. لینک پیام گلرخسار.
آنگاه آهنگساز جوان امیر صادقی کنجانی که در مدت کوتاهی که در انگلستان مشغول تحصیل بوده اند برنده جایزه های معتبری ازبی بی سی و موزه بریتانیا شده اند با کمک همکار جوان خود مارال محمدی که ویلن سل می نواخت فطعات موسیقی کلاسیک نو پردازانه ای را که خود ساخته بود اجرا نمود.
قسمت دوم برنامه با قطعات دیگری از امیر صادقی کنجانی شروع شد که در آن وی تلفیقی از موسیقی کلاسیک و برخی ملودی های آشنای فبولکلور ایرانی خلق کرده بود اجرا نمودند که مورد استقبال شدید حاضران قرار گرفت.
سپس از کارگردان جوان سعید فاطمی فیلم کوتاه ولطیف "روزی که کفشهایم عاشق شدند" به نمایش در آمد. این فیلم در جشنواره فیلم پورتو (پرتغال) در سال 2009 شرکت نموده بود و مورد توجه داوران قرار گرفته بود.
پس از آن خانم رویا مقدس فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای تهران با دو رقص هنر خود را به حاضران عرضه نمود و مورد تشویق فراوان قرار گرفت.
قسمت پایانی برنامه به موسیقی سنتی ایرانی اختصاص داده شده بود که گروه موسیقی کلاسیک دانشکده مطالعات آفریقائی و شرقی (SOAS) دانشگاه لندن به سرپرستی پیمان حیدریان و همکاری ایرج امامی، علی ترشیزی، عماد یانیس و یاسمن کاظمی انرا اجرا نمود و با اجرای اهنگهای متنوع در دستگاه ماهورتحسین حضار را برانگیختند چنانکه تعداد زیادی برای آنان به پا خواستند و آنانرا تشویق نمودند.
مجریان برنامه خانم ناهید افضلی و هادی شفیعی از اعضاء هیئت مدیره بنیاد بودند. بخشهای از این برنامه در آینده نزدیک در وب سایت بنیاد قابل دیدن خواهد بود.برندگان نهایی مسابقه شعر بنیاد ژاله اصفهانی سال 2010

 1. امیرحسین نیکزاد - کرج
 2. مریم رحمانی - کرمانشاهبیانیه هیات داوران بنیاد ژاله اصفهانی

آنان که می اندیشند و آن را در قالب کلمه حجم می دهند ، زنجیری از کلمات می سازند که فارغ از هر کجایی شان دل انسان ها را به هم پیوند می دهد.شاعران و نویسندگان فخر فرهنگ هر آب و خاک اند و زیبایی کلام شان و آوای اندیشه شان از همه جا و به هر زبان شنیدنی است.
هیات داوران بنیاد با بررسی دقیق اشعار بیش ازصد شاعر جوان و به عبارتی بیش از هزار شعر، 10 نفر را با در نظر گرفتن معیارها و اصول نقد ادبی به عنوان پذیرفته شدگان مرحله اول انتخاب کردند و از بین این 10 نفر دو نفر شاعر برتر به عنوان برنده جایزه شعر بنیاد ژاله انتخاب شدند.اصول، معیارها و شرایط بررسی اشعار این شاعران جوان به ترتیب زیر است:
 1. شاعرانگی در ساختن مضمون و بیان آن در قالب زبانی روان
 2. پرهیز از مبهم گویی و استفاده نکردن از زبان نامانوس به عبارتی ساده نگاری نه ساده انگاری
 3. داشتن قدرت تصویر پردازی،ساخت ترکیب های جدید با حفظ ساختار زبان وبافت شعر
 4. انتخاب فرم مناسب با مضمون و موفقیت در هماهنگ ساختن کلمات با قالب انتخابی یا هم خوانی فرم و محتوا
 5. رسیدن به استقلال زبانی یا تلاش برای داشتن سبک و نگرشی متفاوت و غیر تکراری
 6. به کارگیری فنون رایج و صنایع و آرایه های ادبی و شگردهای کلامی کلاسیک و مدرن

هیات داوران بنیاد ژاله انتخاب سختی انجام داد به این معنی که دیگر شاعران شرکت کننده نیز دارای اشعار زیبا و قابل توجه زیادی بودند اما با توجه به نسبی بودن این کار، انتخاب نشدن در این مسابقه شعر به معنای ضعف شاعری یا نفی آثارسایر شرکت کنندگان نیست. چه بسا همین شرکت کنندگان در جشنواره دیگری و با نگرش و داوری تعدادی دیگر به نتیجه متفاوت تری برسند .امید داریم دوستان شاعرمان از اصفهان، کرمانشاه، رشت ، انزلی ،مشهد، زنجان، تهران، کرج،فارسان ،کاشان و سایر شهرهای ایران همچنان دوستی شان را با بنیاد ادامه دهند.
بنیاد ژاله اصفهانی امیدوار است که در فراخوان آینده جایزه شعر،با داشتن تجربه های جدیدتر و دوستان بیشتر، با حمایت اشخاص و موسسات علاقمند بتواند تعداد بیشتری از این شاعران جوان را معرفی و به عنوان برنده تشویق کند و به سهم خود و خواست زنده یاد ژاله اصفهانی گامی در جهت معرفی شاعران جوان بردارد. :از میان همه شرکت کنندگان 10 نفر به عنوان راه یافتگان به مرحله اول به اسامی زیر معرفی می شوند:
 1. امیرحسین نیکزاد
 2. مریم رحمانی
 3. محمدسعید شاد
 4. پونه نیکویی
 5. رستم آی محمدف
 6. حسنا محمدزاده
 7. جواد زهتاب
 8. علی ثابت قدم
 9. مریم ترنج
 10. هدی مافی

در نهایت نفر اول و برنده نهایی جایزه امسال که سفر به لندن به هزینه بنیاد و شرکت در مراسم سالانه بعدی است آقای امیر حسین نیکزاد با رای اکثریت داوران و نفر دوم خانم مریم رحمانی معرفی می شوند.

اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی در باره جایزه شعر ژاله اصفهانی

به اطلاع شاعران شرکت کننده در فراخوان امسال می رسانیم که با توجه به استقبال عزیزان از فراخوان و شرکت یک صد و ده شاعرجوان در مسابقه، هیات داوران نیاز به زمان بیشتری برای بررسی اشعار دارد و طی چند روز آینده اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول از طریق همین وب سایت اعلام خواهد شد.
همچنین به اطلاع می رساند که با توجه به مشکل پیش آمده و عدم برگزاری برنامه امسال در 27 نوامبر، اعلام نفر اول برنده امسال تا زمان برگزاری برنامه سالانه بنیاد که امیدواریم در اواخر ماه ژانویه 2011 باشد به تعوبق خواهد افتاد.
از همه عزیزان بابت این تاخیر پوزش می خواهیم.

بنیاد ژاله اصفهانی
30 نوامبر 2010اطلاعیه بنیاد ژاله اصفهانی در مورد لغو برنامه سالانه در روز شنبه 27 نوامبر 2010

دوستان عزیز و گرامی،

با تاسف فراوان و پوزش بسیار ازهمه کسانی که بنا بر شرکت در این برنامه را داشتند به اطلاع میرسانیم که به دلیل اشغال محل برگزاری جلسه، آمفی تئاتر دانشکده مطالعات آقریقائی و شرقی دانشگاه لندن، توسط دانشجویان دانشکاه به دلیل اعتراض علیه اقدام دولت بریتانیا برای افزایش شهریه و قطع کمکهای مالی به دانشجویان، دانشگاه تمام برنامه های این سالن را لغو کرده است.
این تصمیم در ساعت 5:27 بعد از ظهر روز پنج شنبه 25 نوامبر به ما اعلام شد و متاسفانه امکان تغییر سالن به محل مناسبی در این مدت کوتاه میسر نبود وچاره ای جز به تعویق انداختن برنامه باقی نماند.
با توجه به کوتاهی زمان ممکن است برخی از عزیزان علاقمند به شرکت در این برنامه از عدم برگذاری جلسه به موقع اطلاع پیدا نکنند. ما پیشاپیش از همه این عزیزان پوزش می طلبیم. از دوستانی که این اطلاعیه را به موقع ملاحظه خواهند کرد خواهش می کنیم که به دوستانی که حدس می زنند قصد شرکت در این جلسه را داشتند اطلاع دهند. از این همکاری شما عزیزان بسیارسپاسگزارخواهیم شد.
بنیاد در نظر دارد که این برنامه را در اواخر ماه ژانویه یا اوائل ماه فوریه 2011 برگذار کند. زمان و مکان جدید از طریق رسانه ها به اطلاع خواهد رسید.

شاد و سالم باشید

با احترام

هیئت مدیره بنیاد ژاله اصفهانی
26 نوامبر 2010استفاده از مطالب این پایگاه، با ذکر منبع کاملا آزاد می باشد.

ابیورد سافت طراح و توسعه دهنده فنی وب سایت