گزارشی از برنامه نوامبر 2014

ششمین برنامه سالانه بنیاد ژاله اصفهانی روز ۲۹ نوامبر در سالن برونئی دانشکده مطالعات آفریقائی و شرقی (سواس) دانشگاه لندن با استقبال زیاد از طرفداران شعر و هنرفارسی برگزار شد. در ابتدای برنامه مجری گرم و صمیمی برنامه به صحنه آمد و از طرف خود و بنیاد به حاضرین خوش آمد گفت و در پی آن به رسم هر سال برنامه با شعر شکوه شادمانه ژاله اصفهانی آغاز شد.

در ادامه به مانند سال‌های گذشته یادی از درگذشتگان عالم هنر و ادبیات ایران شد و به دنبال آن بیژن پوربهنام با قرائت متنی کوتاه از ریچارد فرای، ایران شناس شهیر یاد کرد. وحید کشاورز، شاعر جوان و از همکاران بنیاد، به معرفی دو شاعر جوان پرداخت و پس از آن شاعران جوان مقیم لندن سمیه محمودیان و سهراب سیرت هرکدام شعری کوتاه خواندند.

بخش دیگر از برنامه اختصاص به فیلمی کوتاه داشت که 5 سال گذشته ی برنامه ی سالانه بنیاد و معرفی برندگان دوره های پیشین را به نمایش گذاشت. پس از آن هادی شفیعی، دبیر و عضو هیات داوران شعر ژاله به روی صحنه آمد و گزارش هیئت داوران مسابقه ی امسال را ارائه و اسامی ۱۰ نفر راه یافتگان به دور نهائی جایزه امسال را معرفی کرد . پس از آن دکتر احمد کریمی حکاک یکی دیگر از اعضای هیات داوران به معرفی ۳ برنده ی نهایی پرداخت. برندگان امسال به ترتیبت، فهیمه نظری از بندرعباس نفر اول، امید گندمی از خرم آباد نفر دوم و آرمیتا افضلی از تهران نفر سوم بودند.

برگزیده اشعار ۱۰ برگزیده ی هیات داوران در نمایشگاهی در سالن انتظار به دیوارها نصب شده بود که مورد استقبال شعردوستان قرارگرفت. پس از اعلام نفرات برتر جایزه شعر ژاله اصفهانی سال 2014، ناهید نعیمی به روی صحنه آمد و با ذکر خاطره ای از ژاله اصفهانی یکی از اشعار او را به صورت آواز اجرا کرد. میهمان امسال برنامه، ایرج جنتی عطایی شاعر و ترانه سرای محبوب ایران بود که در برنامه ی امسال بنیاد ۳ ترانه ی خود را دکلمه کرد. او یکی از ترانه هایش را با یاد و نام زنده یاد بابک بیات؛ آهنگ سازی که سال ها با او همکاری داشت اجرا کرد.  بخش دوم برنامه ی امسال بنیاد ژاله اصفهانی با شاهنامه خوانی گروه تئاتر نوشین شروع شد. در این بخش مصطفی شمس و رضا بهرنگ فرازهایی از تراژدی رستم و سهراب را اجرا نمودند که با استقبال حضار روبرو شد.

پس از آن عبدالله شادان؛ پژوهشگر شعر و ادبیات فارسی به روی صحنه آمد و سیری کوتاه اما بس دلنشین پیرامون هزار سال شعر فارسی را ارائه کرد. بخش پایانی برنامه را گروه موسیقی چکاوک بر عهده داشت.

شایسته است که از اعضاء بنیاد ژاله اصفهانی که با تلاش و کوشش بسیار، برنامه ای پر محتوی و گرم را به دوستداران شعر، هنروادبیات تقدیم کردند تشکر کنیم.با امید اینکه شاهد برنامه های بیشتری از بنیاد در طول سال 2015 باشیم.


ف. بهرنگ

استفاده از مطالب این پایگاه، با ذکر منبع کاملا آزاد می باشد.

ابیورد سافت طراح و توسعه دهنده فنی وب سایت